Ważne porady dla rodziców

Co każdy rodzic może zrobić dla swojego dziecka, aby ochronić je przed zagrożeniami czyhającymi w sieci?

Oto kilka prostych porad, które pomogą ci zachować pewność, że twoje dziecko jest bezpieczne, podróżując po przestworzach sieci.

  1. Spędzaj czas online razem ze swoim dzieckiem, odkrywając razem z nim różnorodność sieci. Dowiedz się. czym lubią zajmować się twoje dzieci surfując po Internecie i spróbuj znaleźć nowe programy, gry i aplikacje, związane z ich zainteresowaniami i hobby.
  2. Pomóż dziecku korzystać z Internetu jako z efektywnego instrumentu badawczego. Najpierw znajdź sam, a potem pokaż dziecku strony zawierające ciekawe i korzystne informacje, które pomogą poszerzyć jego horyzonty podczas przygotowywania zadania domowego z różnych przedmiotów.
  3. Pamiętaj, że dziecko w sieci komunikuje się z obcymi ludźmi, zwłaszcza podczas czatów. Jasno określ, jakie informacje dziecko może rozpowszechniać, a jakich nie. Wyjaśnij dziecku, dlaczego nie wypada dzielić się danymi personalnymi, takimi jak numer telefonu i adres domowy.
  4. Zainteresuj się nowymi znajomymi dziecka w serwisach społecznościowych. Poproś je, aby pokazało, z kim się ostatnio zaprzyjaźniło, i kogo spośród tych ludzi zna nie tylko w wirtualnym, ale i w realnym świecie.
  5. Omów z dzieckiem plusy i minusy korzystania z Internetu. Wyjaśnij, że nie ma nic strasznego w tym, aby opowiadało ci o przypadkach, kiedy spotkało się z nieprzyjemnymi dla siebie treściami lub innymi informacjami, które wywołały niepokój.
  6. Naucz dziecko prawidłowo reagować na potencjalnie niebezpieczne treści: należy ignorować wiadomości o charakterze groźby lub denerwujące; należy niezwłocznie zamknąć kartę przeglądarki, jeśli treść witryny wywołała uczucie niepokoju lub dyskomfortu.
  7. Wyjaśnij dziecku, że informacje, które znajdują się w sieci, nie zawsze są wiarygodne. Ludzie mogą okazać się nie tymi, za kogo się podają, i nie można wierzyć każdemu przeczytanemu w sieci słowu.
  8. Wyjaśnij dziecku, że powinno zachowywać się w przestrzeni Internetu dokładnie tak samo, jak zachowuje się w prawdziwym życiu. Opowiedz dziecku o zasadach netykiety: np. że nie powinno się być nieuprzejmym, wyzywać i prowokować współrozmówcy tylko dlatego, że nie widzisz go oko w oko.
  9. Dowiedz się o najbardziej efektywnych sposobach uniknięcia rozsyłek spamu, o tym, jak rozpoznać spam lub wirusa, jeśli stykasz się z nim po raz pierwszy. Zainstaluj na komputerze i na urządzenie mobilne dziecka program antywirusowy.
  10. Opracuj instrukcję korzystania z Internetu i omów ją z dziećmi. Ułóżcie razem grafik odwiedzania witryn, określcie czas, które dziecko może spędzać w Internecie.

Twoje najważniejsze zadanie to postarać się stworzyć możliwie pełne zaufania, otwarte relacje ze swoimi dziećmi. Zawsze słuchaj ich zdania – w obecnych czasach dzieci mogą sporo nauczyć swoich rodziców w zakresie obsługi komputera. Nie bój się zamienić z dzieckiem miejscami i być na miejscu ucznia, a nie nauczyciela. To także pomoże ci zdobyć zaufanie swojego dziecka – będzie ono się czuło ważne i potrzebne.

I pamiętaj, że Safe Lagoon może stać się niezastąpionym pomocnikiem w zapewnieniu bezpieczeństwa twojego dziecka w Internecie.