Rady dotyczące bezpieczeństwa w sieci dla dzieci w wieku 5-8 lat

Jak wskazują badania przeprowadzane w Internecie, najdynamiczniej rozwijającym się segmentem użytkowników Internetu jest segment dzieci w wieku przedszkolnym.

Dzieci w takim wieku powinny być prawidłowo uczone przez dorosłych, jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw Internetu.

5-6 lat

Dzieci w tym wieku mają bardzo pozytywne spojrzenie na świat. Są dumne z nabytych umiejętności czytania i liczenia, a także chcą dzielić się swoimi pomysłami.

Chociaż dzieci te wykazują już pewne umiejętności w grach komputerowych lub podczas pracy z myszką, ale jednak bez udziału dorosłych nie są jeszcze w stanie wyszukiwać potrzebnych im dziecięcych stron. Jak pomóc im to robić bezpiecznie?

 

W takim wieku najlepiej byłoby, aby dziecko korzystało z Internetu wyłącznie w obecności dorosłych. Obowiązkowo należy mu wyjaśnić, że rozmowy w Internecie – to nie realne życie, a pewnego rodzaju gra, i przy tym skierować wysiłek dziecka na poznawanie świata. Dobrze jest dodać dziecięce strony do działu „Wybrane” do osobnego katalogu, zawierającego strony odwiedzane przez dzieci. Jako uzupełnienie standardowych środków kontroli rodzicielskiej, zapewnianych przez system operacyjny, należy także wykorzystywać aplikacje blokujące niewłaściwe treści. Ważne jest też, by nauczyć dziecko, aby nigdy nie informowało nikogo w sieci o sobie i swojej rodzinie, a także by dzieliło się z rodzicami jakimikolwiek problematycznymi sytuacjami, związanymi z Internetem.

 

7-8 lat

 

Psychologowie uważają, że dla dzieci w tym wieku zupełnie naturalne jest pragnienie zrozumienia, co mogą robić bez pozwolenia rodziców. I tak, korzystając z Internetu, dziecko będzie próbować otwierać pewne strony, a możliwe nawet, że i czaty, na przejrzenie których na pewno nie dostałoby pozwolenia od rodziców. Dlatego niezwykle korzystne będą dla rodziców raporty, przygotowane przez środki kontroli rodzicielskiej, a także informacja w tymczasowych plikach Internetu (mieszcząca się m.in. w katalogu C:/Użytkownicy/Użytkownik/AppData/Local/Microsoft/Windows/Temporary Internet Files). Sprawdzając aktywność dziecka w taki sposób, nie pozostawisz mu wrażenia, że spoglądasz przez ramię, ale będziesz zawsze wiedzieć, jakie strony przegląda.

Należy brać pod uwagę, że dzieci w takim wieku mają wyjątkowo silne poczucie więzi rodzinnych, są ufne i nie mają wątpliwości co do autorytetów. Lubią grać w gry sieciowe i surfować po Internecie. Możliwe jest również, że korzystają już z poczty elektronicznej i mogą przeglądać strony i czaty, których rodzice by nie rekomendowali.

W sprawie korzystania z poczty elektronicznej, należałoby podkreślić, że dzieci w tym wieku nie powinny jeszcze korzystać z własnej skrzynki pocztowej. Zamiast tego lepiej by używały rodzinnej skrzynki, aby rodzice mogli kontrolować korespondencję. Uniemożliwienie wykorzystania zwykłych bezpłatnych skrzynek pocztowych zapewni specjalne oprogramowanie.

Co jeszcze można poradzić w sprawie bezpieczeństwa dzieci w takim wieku? Stwórz we współpracy z dziećmi regulamin korzystania z Internetu i wymagaj jego przestrzegania; będzie to dotyczyć również czasu korzystania z komputera. Wyjaśnij dziecku, że kontrolujesz je nie dlatego, że takie masz życzenie, ale dlatego, że niepokoisz się o jego bezpieczeństwo, oraz że zawsze jesteś gotowy mu pomóc. Naucz dzieci, że mogą przeglądać wyłącznie te witryny, z których zezwoliłeś korzystać; stwórz im „białą listę” stron za pomocą środków kontroli rodzicielskiej (o tym, jak to zrobić, jeszcze opowiemy).

Należy korzystać ze specjalnych dziecięcych wyszukiwarek i środków blokujących niechciane treści. Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno mu udostępniać w sieci informacji o swojej rodzinie, i że powinno rozmawiać z rodzicami o jakichkolwiek problemach, związanych z surfowaniem po Internecie.

Stwórz rodzinny adres poczty elektronicznej, aby nie zaistniała konieczność posiadania przez dzieci swoich własnych adresów poczty; jednocześnie blokuj dostęp do stron oferujących bezpłatne skrzynki pocztowe za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Dziecko powinno przyzwyczaić się do konsultacji z rodzicami przed opublikowaniem dowolnych danych za pomocą poczty elektronicznej, czatów, formularzy rejestracyjnych i profili. Korzystaj z filtrów pocztowych w celu blokowania wiadomości od konkretnych ludzi lub zawierających określone słowa lub frazy. Nie pozwól dzieciom bez swojej zgody korzystać z komunikatorów internetowych lub pobierać plików, programów czy muzyki.

Pytaj dziecko o jego znajomych w sieci tak samo, jak o przyjaciół w świecie rzeczywistym. Nie powinieneś również traktować pytań o życie płciowe jak temat tabu, ponieważ w Internecie dzieci mogą łatwo natknąć się na pornografię lub na strony dla dorosłych.