15 ciekawych faktów o rodzicach i dzieciach w serwisach społecznościowych

Ciekawostki

 1. W serwisach społecznościowych zarejestrowany jest co drugi uczeń, choć rejestracja niepełnoletnich jest zabroniona – tak samo jak i podawanie nieprawdziwych informacji o swoim wieku. To jednak nie przeszkadza uczniom w podawaniu się za studentów i w prowadzeniu konwersacji z dorosłymi.
 2. 86% rodziców ma konto w tym samym serwisie społecznościowym, co ich dziecko. Co nie przeszkadza dzieciom w ukrywaniu informacji o sobie właśnie przed rodzicami.
 3. 90% matek ma na Facebooku pośród „znajomych” swoje dzieci. Przy tym jednak 46% z nich ogranicza swoim dzieciom dostęp do swoich profili. Takie zachowania ujawniły magazyny „Parenting” i „Babytalk”.
 4. W serwisach społecznościowych niektórzy rodzice mają nieprawdziwe profile, używane w celu „zaprzyjaźnienia się” ze swoimi dziećmi.
 5. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez „The Parenting Group”, 33% mam pozwala dzieciom w wieku poniżej 12 lat na rejestrację profilu w Facebooku. Chociaż jest to dozwolone dopiero od lat 13.
 6. 73% mam, które nie mają swoich dzieci pośród „znajomych” na Facebooku, kontrolują dzieci używając pseudonimów.
 7. Mamy nawet bardzo chcą mieć pośród „znajomych” na Facebooku przyjaciół swoich dzieci. 77% matek ma przyjaciół swoich dzieci pośród znajomych w serwisach społecznościowych.
 8. Większość mam (87%) stara się ograniczyć dzieciom możliwość korzystania z serwisów społecznościowych. 52% rodziców pozwala swoim dzieciom logować się do Facebooka tylko na godzinę dziennie.
 9. Dla wielu dzieci możliwość korzystania z serwisów społecznościowych jest nagrodą za zrobione zadanie domowe. Takich przypadków pośród nastolatków jest ok. 30%.
 10. 20% dzieci dostęp do Facebooka może mieć jedynie w obecności dorosłych.
 11. Zgodnie z danymi firmy Trust, w skali świata 50% rodziców co tydzień, 35% rodziców – codziennie, a 10% – raz w miesiącu śledzą konta swoich dzieci w serwisach społecznościowych.
 12. 84% rodziców jest przekonanych, że z całą pewnością wiedzą, ile czasu ich dzieci spędzają w serwisach społecznościowych i uważa, że dzieci odpowiedzialnie rozpowszechniają w serwisach społecznościowych dane personalne.
 13. Póki rodzice żyją przekonaniu sprawowania kontroli, 67% nastolatków czyści historię przeglądania w swoich przeglądarkach – wynika z danych firmy Microsoft.
 14. 40% mam pozwala swoim dzieciom grać w gry na swoich smartfonach codziennie – wynika z badań „The Parenting Group”.
 15. Statystyka pokazuje, że mamy wspierają dzieci w poznawaniu komputerów. Każda z nich pobiera średnio 11 aplikacji na swój smartfon, z czego 4 – dla dziecka.