10 zasad dotyczących bezpieczeństwa dzieci w Internecie

Czy wiesz, co robi i z kim kontaktuje się Twoje dziecko, gdy spędza czas przy komputerze? Badanie przeprowadzone przez Narodowe Centrum Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci w Stanach Zjednoczonych wykazało, że mniej niż połowa rodziców regularnie sprawdza aktywność swoich dzieci w Internecie. Mimo że większość rodziców twierdziła, że rozmawiali oni ze swoimi dziećmi na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i ustalonych zasad bezpiecznego korzystania z komputera. Ponadto, więcej niż połowa dzieci stwierdziła, że nie potrzebują zgody rodziców, aby skorzystać z Internetu, i nie ma żadnych ograniczeń dotyczących ilości czasu spędzonego w sieci.

Wielu rodziców błędnie uważa, że dziecko – w czasie, gdy korzysta z Internetu – jest bezpieczne. Sądzą, że komputer jest bezpiecznym narzędziem do nauki. Myślą, że kiedy dzieci są w domu, w swoim pokoju, to są chronione. To nie zawsze tak wygląda. Tak jak we wszystkich dziedzinach rozwoju dziecka, trzeba być zaangażowanym w jego życie i zachować kontrolę nad jego aktywnością online (można zainstalować odpowiednie oprogramowanie), a także opracować zasady bezpieczeństwa.

  1. Zarówno dziecko, jak i rodzice pod żadnym pozorem nie powinni udostępniać w Internecie danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu, imię, lokalizacja szkoły, imiona rodziców. Strony internetowe lub inne serwisy online mogą prosić dzieci o udostępnienie takich informacji w celu uczestnictwa w konkursach lub otrzymania darmowych prezentów. Niektóre strony nie pozwalają na dostęp bez podania danych osobowych użytkownika. Istotnym jest, aby dzieci rozumiały, że ich prywatność może być naruszona. Ich imiona mogą zostać sprzedane w bazie danych, lub nawet gorzej – informacje mogą zostać wykorzystane do zrobienia krzywdy lub wykorzystania dzieci.
  2. Podczas projektowania strony internetowej dziecko musi być rozważne i ostrożne. Obecnie wiele dzieci ma swoje własne strony internetowe. Dzieci muszą wiedzieć, że nigdy nie powinno się zamieszczać adresu domowego, numeru telefonu lub własnego zdjęcia na stronie internetowej. Jeśli dzieci chcą otrzymywać informacje i wiadomości od użytkowników swojej strony, mogą zamieścić adres e-mail. Trzeba pamiętać, że na adres e-mail mogą przychodzić niechciane listy. Należy zachować ostrożność podczas otwierania wiadomości e-mail od nieznanych nadawców. Jeśli dzieci otrzymują wiadomości, które mają charakter seksualny lub zawierają pogróżki, powinny natychmiast poinformować o tym rodziców.
  3. Dziecko powinno zawsze mówić rodzicom o tym, że trafiło w Internecie na informacje, z powodu których czuje się niekomfortowo.
  4. Nigdy, w żadnych okolicznościach dziecko bez zgody rodziców nie może zgodzić się na spotkanie twarzą w twarz z wirtualnym znajomym. Jeśli spotkanie odbędzie się – powinno odbywać się w miejscu publicznym w towarzystwie kogoś dorosłego.
  5. Unikaj czatów, które dotyczą tematyki związanej z seksem lub kultami Mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Wiele kultów i sekt poluje w sieci na nastolatków.
  6. Dziecko nie powinno ufać tym, których poznaje podczas czatów, i którzy próbują skierować je przeciwko swojej rodzinie, przyjaciołom, nauczycielom czy religii.
  7. Dziecko powinno wybierać neutralny (ukrywający płeć) pseudonim podczas czatów, aby uniknąć prześladowa
  8. Dziecko nigdy nie powinno odpowiadać na wiadomości lub reklamy o charakterze nieprzyzwoitym, zawierające groźby lub powodujące uczucie dyskomfortu i niepokoju.
  9. Dziecko nigdy nie może wysył do znajomych poznanych online, osobistych materiałów takich jak na przykład: adres, numer telefonu, zdjęcie bez informowania o tym rodziców.
  10. Zawsze przypominaj dzieciom, że ludzie, których spotykają w Internecie, mogą być kimś innym niż się przedstawiają.